E-Belediye
 
Kent Rehberi
 
Cenaze Duyuruları
1
UNESCO GASTRONOMİ ŞEHİRLERİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK PANELİ YAPILDI
  Geri
Orjinal Resim

UNESCO GASTRONOMİ ŞEHİRLERİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK PANELİ YAPILDI

         3. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali 3. gününde de dolu dolu geçti. Mutfak sanatlarının ön plana çıktığı festivalde; Afyonkarahisar Gastronomisi tüm yönleri ile ele alındı. Çeşitli söyleşi ve panellerin yapıldığı festivalde, ‘UNESCO Gastronomi Şehirlerinde Sürdürülebilirlik’ adlı Panelde Gastronomide sürdürülebilirliğe dair merak edilen sorulara yanıt verildi.

           3. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali 3. gününde ‘UNESCO Gastronomi Şehirlerinde Sürdürülebilirlik’ adlı Panel yapıldı. Panelin Moderatörlüğünü TV Spikeri Neşe Berber yaparken; Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz İhsan Akar, Girne Amerikan Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünün dünyaca tanınmış “Duayen Chef” ödüllü öğretim üyesi Ali Özçil, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu'nda Genel Sekreter Yardımcısı Vekili Tolga Korucu konuşmacı olarak yer aldı.

            Yemek kültürünün önemini aktaran Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz İhsan Akar konuşmasında sürdürülebilirlik kavramını tüm yönleri ile ele alınarak festivalde yansıtıldığını vurguladı. Akar; “Gastronomi turizmi çok önemlidir. Seyahat gideceğimiz yerlerin öncelikle yemek kültürünü araştırırız. Nerede ne yenir sorularını sorarız. Bu anlamda Gastronomi Turizmi öncelikli bir turizm. Kültürün taşınabilirliği olduğu için yemeklerimiz ile kültürleri bir arada tutabiliyoruz. Bizim amacımız yemeklerimizin sürdürülebilirliği. Yapılan yemeklerin aynı şekilde korunarak yüz yıllar boyu sofralardan hiç eksilmemesidir. Bu nedenle Afyonkarahisar Gastronomisini tüm yönleri ile geleceğe taşımak en büyük hedefimiz. Bu doğrultuda farklı şehirlerin yemek kültürünü de bu festivalimizde yer verdik. Yeme içmenin insan ilişkilerine etkisi oldukça büyüktür. Bu durum atasözlerimize bile yansımıştır. Anadolu irfanı gelenekleri yemeklerimize de yansımıştır. Sürdürülebilirlik adına bizlerde elimizden geleni yapıyoruz. Bizlere bu imkânı veren Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek başta olmak üzere Türkiye Aşçılar Federasyonu ve festivalimize katılan tüm katılımcılarımıza, şeflerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

           Panelde özellikle ‘Afyon Haşhaşı’ üzerine bilgilendirmede bulunan konuşmacılar, Gastronomi şehri Afyonkarahisar’ın yöresel ürünlerinin sürdürülebilirliğini ele aldı. Öte yandan sürdürülebilir gastronomi konusunda, yemeğin hazırlanma aşamasında hiçbir doğal kaynağın boşa harcanmamasını ve üretimin gelecekte de çevreye ya da sağlığa zararlı olmayacak şekilde devam ettirilmesinin önemine dikkat çekildi. Katılımcıların sorularının da yanıtlandığı panel teşekkür plaketi takdimi ile sona erdi.

Haberin videosu için link TIKLAYIN

https://we.tl/t-On3SrRTheW

 

 


 |  Paylaş  | 
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 16.10.2021 14:37:39
 
Kayıt Düzenleme Bilgileri
Tarih 16.10.2021 14:40:02
 
l Fotoğraflar
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
AMBALAJ ATIKLARI GERİ KAZANIM HANE EĞİTİMLER
Ambalaj Atıkları Geri Kazanım Projesi kapsamında Çevre Hizmetleri Birliği, ambalaj atıkla
ENDURO VE TÜRKİYE ATV ŞAMPİYONASI HEYECANI B
Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek?in atılımları ile yaz kış demeden, dört mevsim etkinlik
KAVŞAK İNŞAATINDA "ÇINAR" HASSASİYETİ
Yol yapımı gerekçesiyle ağaç kıyımının olağan hale geldiği bir dönemde Belediyemiz, Başka
2
Evlendirme Evrakları
Başvuru Belgeleri
Kurumsal Kimlik - Logo
Beni Haberdar Et
Sosyal Yardım Formu
Su Abonelik İşlemleri
Toptancı Hal Fiyatları
360 Afyon
Kültürel Yayınlar
Bir Projem Var
Konuk Defteri
Bilgi Edinme
Sosyal Tesisler
Şehir Tiyatroları
Sık Sorulan Sorular
E-Araç
Başkan´a Mesaj
Web Mail
Telefon Rehberi
Site İçi Arama
Site Bilgi Haber İçerik Girişi : Basın Yayın Birimi.
K7 |
Rss |
Copyright © 2021 Bilgi İşlem Merkezi