E-Belediye
 
Kent Rehberi
 
Cenaze Duyuruları
1
GASTROAFYON LEZZET FESTİVALİ´NİN 3.´SÜ DÜZENLENECEK (VİDEO HABER)
  Geri
Orjinal Resim

GASTROAFYON LEZZET FESTİVALİ’NİN 3.’SÜ DÜZENLENECEK

            Dünya mutfağında önemli bir yere sahip Afyonkarahisar’ımız, 3.Uluslararası Gastro Afyon Turizm ve Lezzet Festivali’ne hazırlanıyor. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in talimatları, Valimiz Gökmen Çiçek’in destekleriyle 14-17 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek bu muhteşem festivalin tanıtım toplantısı Gastronomi Konağı’nda yapıldı.

            Afyonkarahisar Belediyesi, Türkiye Aşçılar Federasyonu ve Afyonkarahisar Profosyonel Aşçılar Derneği arasında imzalanan protokolle düzenlenecek festival öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelindi. Gastronomi alanında Dünyada 36, Türkiye’de üç şehirden biri olan Afyonkarahisar, dev organizasyonlara bir yenisini daha ekledi.

MUHTEŞEM FESTİVAL KAPILARINI AÇMAYA HAZIRLANIYOR

           14-17 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek Gastro Afyon Turizm ve Lezzet Festivali’nin şehrimizin ve lezzetlerimizin dünya mutfağında tanıtımı açısından büyük önem arz ettiğini ifade eden Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, tüm Türkiye’yi bu eşsiz festivale davet etti.

           Düzenlenen tanıtım programının açılış konuşmasını Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz İhsan Akar yaptı. Akar; “Valimizin himayelerinde ve Başkanımızın talimatlarıyla 2019 yılından bu yana gelinen süreçte güzel bir aşama kat ettik. Bu süreçte şehrimize gastronomi konağı kazandırdık. Pandemiden sonra ilk defa uluslararası bir gastronomi festivali yapmak arzusundaydık. Bu anlamda Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımıza bilgi vererek bu festivali usta ellerle Türkiye’de 32 bin üyesi bulunan Aşçılar Federasyonu ile yapmaya karar verdik. Desteklerinden dolayı Sayın Valimiz Gökmen Çiçek ve Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’e şükranlarımı sunuyorum” dedi.

14 - 17 EKİM’DE GASTROAFYON TURİZM VE LEZZET FESTİVALİ YAPILACAK

            Aşçılar Federasyonu Başkan Yardımcısı Hamza Kalkan ise festivalin içeriği hakkında detaylı bilgiler aktardı. Kalkan açıklamasında; “ 14-17 Ekim 2021 tarihleri arasında Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi ve Türkiye Aşçılar Federasyonu, Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği organizasyonuyla lezzet festivalini yapmayı planlıyoruz. Desteklerinden ve emeklerinden dolayı başta Sayın Valimiz Gökmen Çiçek ve Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’e teşekkür ediyorum.

Dernek olarak Afyon ve Türk mutfağı için ciddi çalışmalar yapıyoruz. 2012 yılında ‘yedi bölge, yedi lezzet’ adı altında ilk etkinliğimizi gerçekleştirdik. Bu etkinliğimizi 2018 yılına kadar devam ettirdik. 2018 yılında bu etkinliğimizi Gastro Afyon adı altında uluslararası boyuta taşıdık. 2018 yılında Afyonkarahisar Valiliğimiz ve Belediyemiz öncülüğünde STK ve kuruluşlarımızla UNESCO çalışmalarımızı başlattık ve başvuru sonucunda UNESCO tescilini aldık. Geçen yıl pandemi nedeniyle festivalimizi gerçekleştiremedik. Bu sene inşallah iyi bir organizasyonla gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu etkinliğimize gastronomi tescilli yurt içi ve yurt dışından 35 şehrin temsilcileri, büyükelçilerimiz ve içerisinde gurmeler, yemek yazarlarının bulunduğu geniş katılımlı bir festivale hazırlanıyoruz. Dernek olarak üzerimize düşeni, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Bundan sonra halkımızın özellikle gıda sektöründe bulunan firmalarımızın festivale destek çıkmasını bekliyoruz. Bu festival, diğer festivallerden çok farklı olacak. Beklenti çok yüksek. Afyonkarahisar’ımızın diğer alanlarda olduğu gibi gastronomi alanında da Türkiye’de adından söz ettiren bir şehir olacağını düşünüyorum. Desteklerinden dolayı Sayın Valimiz Gökmen Çiçek ve Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’e şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

GASTROAFYON TURİZM VE LEZZET FESTİVALİ’NE HAZIRIZ

          Gastronomi alanında tamamlanan süreci anlatan Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek ise “ 31 Ekim itibariyle Afyonkarahisar’ımız dünyada 36, Türkiye’de üç şehirden biri olarak Gastronomi şehri ilan edildi. UNESCO’nun bizden istediği şartlar vardı.  Sağolsun arkadaşlarımız Belediyemizde müstakil bir gastronomi birimi oluşturdu. Bu alanda neler yapılabileceğinin istişaresini Üniversitemiz Turizm Fakültesi Gastronomi Bölümünden Öğretim Üyesi arkadaşlarımızla birlikte yapıyoruz. Arkadaşlarımız gastronomi şehirlerinin festivallerine de katılarak yapılan çalışmaları yerinde gözlemlediler. Geçtiğimiz sene pandemiden dolayı festivalimizi gerçekleştirememiştik. İnşallah bu sene Valimizin öncülüğünde 14-17 Ekim tarihleri arasında çok muhteşem bir festival yapacağız. Şehrimizdeki gıda sektöründe olan işletmelerimizin gastronomi alanında aldığımız bu unvanı üretimlerine de yansıtmaları, marka değerlerini ön plana çıkarmaları için çaba sarf ediyoruz. On binlerce yıl önceden günümüze kadar gelmiş kadim bir kültüre sahip olan Afyonkarahisar; mutfak kültürü, yüzyıllardır kullandığı mutfak araç gereçleri ve yöresel tariflerinin korunarak nesilden nesle aktarımı açısından oldukça zengin bir kent. Biz de bu zenginliğimizi tanıtmak, şehrimizin marka değerinin farkındalığını artırmak için var gücümüzle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Afyonkarahisar’ın marka değerlerini ön plana çıkararak şehrimizi mermerde, turizmde, spor turizminde olduğu gibi gastronomi alanında da hak ettiği yere getireceğiz. Bu yolda bizlere desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Valimiz Gökmen Çiçek’e de çok teşekkür ediyor herkesi festivalimize davet ediyorum.”

“BİRLİKTE YENİ BİR BAŞARI HİKÂYESİ YAZACAĞIZ”

Afyonkarahisar’ın yaptığı organizasyonlar ile dikkat çeken şehirler arasında olduğunu belirten Valimiz Gökmen Çiçek ise; “Yaptığımız organizasyonlarla şehrimizi tüm Türkiye’de adından söz ettirir hale getirdik. Afyonkarahisar’da kültür, tarih, spor ve gastronomi olmazsa olmazımız. Yapılan çalışmalar tüm Türkiye’de duyulmakta. Dünya’da 36, Türkiye’de 3 şehirden biri olmamız başımızın tacı ve bu durum bizleri gururlandırıyor. Afyonkarahisar mutfağı tanıtımlarla sene boyunca çok büyük yol kat etti. Belediye Başkanıma teşekkür ediyorum. Gastronomi alanında gece gündüz çalıştılar. Bizleri bilgilendirdiler. Birçok şeyde de bizleri de işin içine kattılar, onere ettiler. Ancak Belediye tüm bu işi sırtlandı ve güzel şeyler ortaya koydu. Artık bunu taçlandırma zamanı.  Bundan önceki organizasyonları nasıl yaptıysak, bunu da en güzel şekilde yaparak Afyonkarahisar’ın adını tüm dünyaya bir kere daha duyuracağız. Belediyemiz ile uyumlu bir iş birliği içerisindeyiz. Gece gündüz demeden bu şehre ne katabiliriz derdindeyiz. Bu şehri çok seviyoruz, bu şehri bir adım öne çıkarmak için her şeyden fedakârlık yapmaya çalışıyoruz. Bu festivali de başarıyla tamamlayarak yen bir başarı hikâyesi daha yazacağımıza inanıyorum. Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum.” dedi.

AFYON’UN GASTRONOMİSİ VE TURİZM’İ GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR

Türkiye ve dünyadan şeflerin bir araya geleceği, yerli ve yabancı basın temsilcilerinin, üniversitelerin, gastronomi yazarlarının bir araya geleceği “Uluslararası Gastro Afyon Turizm ve Lezzet Festivali”; eğitsel ve sanatsal aktiviteler, söyleşiler, atölye çalışmaları gibi eğlenceli ve lezzetli etkinliklere ev sahipliği yapacak. Medeniyetler şehri Afyonkarahisar’ın kültürel zenginliklerini daha geniş kitlelere aktarmayı amaçlayan organizasyonda, şehrimizin orijinal özelliklerini koruyan özgün ve doğal tatları, el sanatları, tarım ve gıda ürünleri ziyaretçilere tanıtılacak.

Haberin videosu için TIKLAYIN

https://we.tl/t-kLTtknDrsD

 


 |  Paylaş  | 
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 6.9.2021 15:21:36
 
Kayıt Düzenleme Bilgileri
Tarih 21.9.2021 09:10:29
 
l Fotoğraflar
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ SEMİNERİ YAPILDI
Türkiye Belediye Başkanları Birliği koordinasyonunda Afyonkarahisar Belediyesi Belediye B
BELEDİYE MECLİSİ 1 ARALIK´TA TOPLANIYOR
Belediye Meclisi, 5393 sayılı Belediye Kanunu´nun 20. Maddesi ve Belediye Meclisi Çalışma
BELEDİYEMİZDEN ÖĞRETMENLER GÜNÜNE ÖZEL KONSE
Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek?in himayelerinde ?24 Kasım Öğretmenler Günü? dolayısıyl
3
Evlendirme Evrakları
Başvuru Belgeleri
Kurumsal Kimlik - Logo
Beni Haberdar Et
Sosyal Yardım Formu
Su Abonelik İşlemleri
Toptancı Hal Fiyatları
360 Afyon
Kültürel Yayınlar
Bir Projem Var
Konuk Defteri
Bilgi Edinme
Sosyal Tesisler
Şehir Tiyatroları
Sık Sorulan Sorular
E-Araç
Başkan´a Mesaj
Web Mail
Telefon Rehberi
Site İçi Arama
Site Bilgi Haber İçerik Girişi : Basın Yayın Birimi.
K7 |
Rss |
Copyright © 2022 Bilgi İşlem Merkezi