E-Belediye
 
Kent Rehberi
 
Cenaze Duyuruları
1
TARİHE TANIKLIK ETTİK
  Geri
Orjinal Resim

TARİHE TANIKLIK ETTİK

PAŞA CAMİİ’NDE İLK CUMA NAMAZI

        Afyonkarahisar bugün tarihi günlerinden birini yaşadı. Afyonkarahisarlılar’ın hasretle beklediği Paşa Camii  tarihimizin en önemli dönüm noktalarından olan biri olan İstanbul'un Fethi'nin 567. Yıl dönümünde ibadete açıldı.

            Anıtpark alanında bulunan ancak Cumhuriyetin ilk yıllarında yıkılması nedeniyle tartışmaları da beraberinde getiren Paşa Camii'nin bire bir benzeri Afyonkarahisar’a kazandırıldı. Koronavirüs salgını nedeniyle 16 Mart'tan bu yana toplu ibadete kapalı olan camilerden uygun koşulları sağlayanlar bugün kapılarını cemaate açtı.Kültürel mirasa sahip çıkmak adına Belediyemizin himayesinde hayırsever vatandaşlarımızın desteği ile 2018 yılında yapımına başlanan Paşa Camii 83 yıl aranın ardından sosyal mesafe kurallarının uygulandığı Cuma namazında cemaatiyle buluştu.

          Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, ecdadın mirasına sahip çıkarak Paşa Camii’nin yapımına destek olan tüm hayırseverlerimize teşekkür etti. Camii manevi dünyamızda yaşatmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Başkan Zeybek, Afyonkarahisar’a muhteşem bir eser kazandırdıklarını ifade etti. Bin 500 cemaat kapasiteli eser, Afyonkarahisarlılar’ın da büyük beğenisini topladı.

 

Paşa Camii’nde kılınan Cuma Namazına Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, AK Parti İlçe Başkanı Ziya Coşkun Karadeniz, ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, caminin yapımında emeği geçen hayırseverler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Namazın ardından açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, tarihi anlara şahitlik etmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Caminin tamamen doğaltaşla yapıldığını belirten Başkan Zeybek,  “Camimiz tamamen doğaltaş oldu. Hiçbir yerde beton kullanılmadı. Çevre donatılarıyla birlikte 33 bin metrekare alana muhteşem eseri ecdadımız nasıl yapmışsa, nasıl 500 yıl ayakta kalmışsa, aynı şekilde ayakta tutacağız. Bu vesileyle camimizin yapımında emeği geçen tüm hayırseverlerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Afyonkarahisar’ımıza, ülkemize hayırlı olsun” dedi.

        İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban ise caminin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti. İGM Başkanı Burhanettin Çoban,  Paşa Camii’nde Cuma namazını idrak etmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyerek hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

       Bugün cuma namazını toplu olarak usulüne uygun kıldıklarını belirten Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz ise "Sosyal mesafeyi koruyarak, maskelerimizi takarak ibadeti yerine getirdik. Bugün ki mutluluğumuz da tarihi bir caminin kentte canlandırılmasıydı yeniden yapılmasıydı. Burada halkla beraber ibadet etme imkanımız oldu." dedi.

Yeni tip koronavirüsle mücadelede de iyi bir konumda olduğumuzu kaydeden Vali Tutulmaz, şöyle konuştu: "Halkımızı rehavete itmemeli. Daha fazla hassasiyet göstererek kısa süre içerisinde gündemimizden bunu düşürmemiz gerekiyor.  Günlük 2-3 vakalarla gidiyoruz. Hep beraber tedbiri alırsak kısa sürede bu zor süreci inşallah gündemimiz çıkaracağız diye düşünüyorum.

 

 

 


 |  Paylaş  | 
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 29.5.2020 16:58:20
 
Kayıt Düzenleme Bilgileri
Tarih 29.5.2020 17:32:20
 
l Fotoğraflar
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
BAŞKAN ZEYBEK´TEN ATSO ESOB VE SÖZ MARKETLER
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, pandemi sürecinde Afyon İçin Vefa Vakti kampanyasına des
ÖZDAĞ VE BURCU´DAN BAŞKAN ZEYBEK´E ZİYARET
ÇEVRE HİZMETLER BİRLİĞİ TOPLANTISI YAPILDI
Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği 30´uncu Olağan Meclis Toplantısı Birlik Başkanı M
4
Evlendirme Evrakları
Başvuru Belgeleri
Kurumsal Kimlik - Logo
Beni Haberdar Et
Su Abonelik İşlemleri
Toptancı Hal Fiyatları
360 Afyon
Frig Vadisi 360
Kültürel Yayınlar
Bir Projem Var
Konuk Defteri
Bilgi Edinme
Sosyal Tesisler
Şehir Tiyatroları
Sık Sorulan Sorular
E-Araç
Başkan´a Mesaj
Web Mail
Telefon Rehberi
Site İçi Arama
Site Bilgi Haber İçerik Girişi : Basın Yayın Birimi.
K7 |
Rss |
Copyright © 2020 Bilgi İşlem Merkezi