E-Belediye
Kent Rehberi
Şehir Kameraları
Cenaze Duyuruları
Nöbetçi Eczane
ANASAYFA
AFYONKARAHİSAR
KURUMSAL
PROJELER
HİZMET REHBERİ
E-REHBER
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
ENGLISH
ŞİFA OLSUN [Video Haber]
  Geri
Orjinal Resim

     ŞİFA OLSUN

      Mevlevi Türbe Camii, Afyonkarahisar Belediyesi tarafından düzenlenen Sultan Divani Hazretlerini Anma ve Şifalı Aşure Günü nedeniyle yine tarihi günlerinden birini daha yaşadı.  Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'ın ev sahipliğinde Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar Milletvekilleri Veysel Eroğlu, Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven ve AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Tanır,  ATSO Başkanı Hüsnü Serteser,Belediye Meclis Üyeleri, mahalle muhtarlarının katıldığı etkinlikte binlerce vatandaş, 40 hatimli 40 kazanda pişirilerek hazırlanan şifalı aşureden tadabilmek için Mevlevi Türbe Camii'ne akın etti.

MEHTERAN TAKIMI ETKİNLİĞE RENK KATTI

          Cuma Namazı'nın kılınmasının ardından program Mevlevihane Müze Sorumlusu Hasan Özpunar, aşure geleneği ile ilgili kısa bir bilgi vermesiyle başladı. Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, aşure etkinliklerinin yine büyük ilgi gördüğüne dikkat çekerek geleneğin yaşatılması konusunda gösterdiği çabadan dolayı başta Belediye Başkanı Burhanettin Çoban olmak üzere kazan sahibi aileleri tebrik etti. Eroğlu'nun konuşmasının ardından sahne alan Afyonkarahisar Belediyesi Mehteran Takımı etkinliklere renk katarak büyük beğeni topladı. 

“AŞURE BARIŞIN VE KAYNAŞMANIN İŞARETİ”

           Şifalı aşure geleneğinin yaklaşık 600 yıldır hiç ara vermeksizin devam ettiğini söyleyen Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise Afyonkarahisar Mevlevihanesi'nin dünyada Konya'dan sonra ikinci önemli Mevlevihane olduğunu ifade ederek “Bulunduğumuz bölge 500 yıl boyunca Müslüman Türklerle Ermenilerin yaşadığı bir mahalle. Bu aşure geleneği sadece Müslüman Türk kardeşlerimizin değil, aynı zamanda burada yaşayan Ermenilerinde bizzat kuyruğa girerek şifasına inandığı bir geleneğimiz. Müslüman Türkler ve Ermeniler bu geleneği nasıl yaşatmışsa; aşuremiz aynı zamanda barışın ve kaynaşmanın işareti. Dağıtılacak bu aşurenin Afyonkarahisar'da yiyen herkese şifa olmasını diliyorum dünya barışına da vesile olmasını diliyorum" diye konuştu.

75 BİN KAP AŞURE DAĞITILDI

          Geleneğin devam etmesi konusunda verdikleri destekten dolayı hayırsever kazan sahiplerine teşekkür eden Başkan Burhanettin Çoban, 'Dünya devam ettikçe inşallah bu güzel geleneğimiz devam edecektir. Cuma saati itibariyle şehrimizin birçok noktasında 40 kazanda 40 hafızımızın okuduğu 40 hatim ve 40'dan fazla çeşit baharatla yapılan 75 bin kap aşuremiz dağıtıldı." diye konuştu.İl Müftüsü Şükrü Kabukçu tarafından aşure duasının okumasının ardından etkinliğe katılan davetlilere ve vatandaşlara şifalı aşure ikram edildi. Mevlevi Camii'nin yanı sıra şehrin birçok noktasında şifalı aşure dağıtımı yapılarak çok sayıda insanın bu şifalı aşureden nasiplenmesi sağlandı.  


 |  Paylaş  | 
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 21.09.2018 16:14:57
 
Kayıt Düzenleme Bilgileri
Tarih 21.09.2018 17:27:39
 
l Fotoğraflar
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
DÜNYANIN EN İYİ MOTOKROS PİSTİ ŞAMPİYONAYA H
      Dünya Motosiklet Federasyonu(FİM) tarafından geçen yıl düzenlenen şampiyonanın ardı
İSMAİL GÜLNAR TİYATROSU´NDAN MUHTEŞEM GÖSTER
İzmir Kültür Sahnesi İsmail Gülnar Tiyatrosu ekibi tarafından hazırlanan ?Benim Adım Türk
PROF. DR. MUSTAFA KARATAŞ TAŞ MEDRESE´Yİ ZİY
Akademisyen Prof. Dr. Mustafa Karataş, Afyonkarahisar Belediyesi tarafından restore edil
2
Evlendirme Evrakları
Sosyal Projeler
Organizasyon Şeması
Beni Haberdar Et
Mevzuat
Etkinlik Haberleri
360 Afyon
Frig Vadisi 360
Stratejik Plan
Bir Projem Var
Konuk Defteri
Bilgi Edinme
Kültürel Yayınlar
Afemek
E-Araç
Web Mail
Eski Web Mail
Rehber
Site İçi Arama
Site Bilgi Haber İçerik Girişi : Basın Yayın Birimi.
K7 |
Rss |
Site Haritası |
Copyright © 2019