E-Belediye
 
Kent Rehberi
 
Cenaze Duyuruları
1
VI. ULUSLARARASI GASTRONOMİ TURİZMİ ARAŞTIRMALARI KONGRESİ
  Geri
Orjinal Resim

VI. ULUSLARARASI GASTRONOMİ TURİZMİ ARAŞTIRMALARI KONGRESİ

             Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi iş birliğinde VI. Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi (UGTAK), Akrones Termal Otel’de düzenlenen programla başladı.

        9 Ekim’e kadar devam edecek VI. Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi açılış törenine Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, AKÜ Rektörü Mehmet Karakaş başta olmak üzere, alanında uzman isimler, akademisyenler, 200’ün üzerinde bilim insanı, şefler ve gurmeler katılım sağladı. Panellerin yanında sosyal gezilerin de olacağı kongrenin açılış oturumunda Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ve Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek şehrimizde gastronomi alanında yapılan çalışmalara ilişkin konuşma yaptı.

         Kongre Dönem Başkanı Prof. Dr. Murat Doğdubay, Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, gastronomimizin şehrin potansiyel turizm ve kültürü ile doğrudan bağlantılı olduğunu aktararak, bu özel süreçte yapılan yatırım ve faaliyetlerle ilgili bilgiler aktardı.

           Zeybek Başkan, “Afyonkarahisar, Konya’dan sonra Mevleviliğin başkenti. Bu sene 4.’sünü uluslararası düzeyde 2.’sini gerçekleştirdiğimiz Gastronomi Festivalimizin teması “Bizim mutfağımızda sadece yemek değil insan da pişer.” "Mevlana’nın “Hamdım, piştim, yandım.” sözünden hareketle manevi dokuyu da bu vesile ile festivalimizin içinde yer almış oldu. 2019 yılında UNESCO tarafından Gastronomi şehri ilan edildik. Afyonkarahisar 8 bin yıllık geçmişi olan tarihi bir kent. 7 medeniyete ev sahipliği yapmış bir kent. Bundan dolayı 600’e yakın yöresel ürünümüz var. 32 ürünümüzün tescilini aldık 31 ürünümüzde tescil almak için sırada bekliyor. Müracaat sayımızı 99’a çıkarmayı hedefliyoruz. Mermerin başkentiyiz 400’ün üzerinde fabrika var. Yumurta üretiminde Türkiye borsasını belirleyen şehiriz. Kuruluşun ve kurtuluşun başkentiyiz. Büyük Taarruz’un başladığı tarihi bir kentiz. Sporun başkentiyiz. Dünya Motokros Şampiyonasına ev sahipliği yapıyoruz. Gastronomi alanında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek dezavantajlı gruplara hitap eden Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezimizin inşası tamamlandı. Termalin başkentiyiz. 27 bin yatak kapasitesine sahip tek iliz. Yine ilklerden termal alt yapılı Karavan alanına sahip iliz. Birçok özelliği barındıran karayolları ve demir yollarının kesiştiği nokta. Ulaşımı son derece kolay, kendi kendine yetebilen bir iliz. Sizleri burada ağırlamaktan son derece memnunuz. Kongremizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

KONGRE 9 EKİM’DE SONA ERECEK

         Kongrede alanında uzman isimler, gastronomi turizmi alanında değişen piyasa eğilimleri ve fırsatlarla ilgili olarak bilimsel oturumlara katılacak. Yerli ve yabancı katılımcılar IV. Uluslararası GastroAfyon Lezzet ve Turizm Festivalinde de aktif rol alacak ve çeşitli söyleşiler yapacak.

         Kongreye başta Türkiye olmak üzere İtalya, İspanya, Fransa, İngiltere, Kanada, Litvanya, Macaristan, Bosna-Hersek, Portekiz, İngiltere, Tunus, Cezayir, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Hindistan, Bangladeş, Endonezya ve Sri Lanka gibi ülkelerden bilim insanları 132 bildiri sunumu yapacak.

          Kongre davetlisi olarak Afyonkarahisar’a gelecek olan yerli ve yabancı katılımcılar şehrimizde aynı tarihlerde ‘Bizim Mutfağımızda Sadece Yemek Değil Önce İnsan Pişer’ temasıyla tertip edilecek olan IV. Uluslararası GastroAfyon Turizm ve Lezzet Festivalinde de aktif rol alacak.


 |  Paylaş  | 
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 6.10.2022 15:39:53
 
Kayıt Düzenleme Bilgileri
Tarih 6.10.2022 15:41:25
 
l Fotoğraflar
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
ZEYBEK BAŞKAN YARENLER MAHALLESİ´NDE
Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek bu hafta Cuma ziyaretini Yarenler Mahallesi?ne gerçekle
YEREL VE ZİNCİR MARKETLERE DENETİM
 Belediyemiz Zabıta Müdürlüğü, kent genelinde yerel ve zincir marketlere yönelik sürdürdü
KAMUOYUNA DUYURU
1
Evlendirme Evrakları
Başvuru Belgeleri
Kurumsal Kimlik - Logo
Beni Haberdar Et
Sosyal Yardım Formu
Su Abonelik İşlemleri
Toptancı Hal Fiyatları
360 Afyon
Kültürel Yayınlar
Bir Projem Var
Konuk Defteri
Bilgi Edinme
Sosyal Tesisler
Şehir Tiyatroları
Sık Sorulan Sorular
E-Araç
Başkan´a Mesaj
Web Mail
Telefon Rehberi
Site İçi Arama
Site Bilgi Haber İçerik Girişi : Basın Yayın Birimi.
K7 |
Rss |
Copyright © 2022 Bilgi İşlem Merkezi