E-Belediye
 
Kent Rehberi
 
Cenaze Duyuruları
1
 AFYONKARAHİSAR MUTFAĞI HATAY´I KONUK ETTİ
  Geri
Orjinal Resim

 AFYONKARAHİSAR MUTFAĞI HATAY’I KONUK ETTİ

HATAY AFYON BULUŞMASI

           21 - 27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Türk Mutfağı Haftası sebebiyle Hatay Belediyesi'nin Expo alanında Afyonkarahisar mutfağı Hatay’ı konuk etti. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in önderliğinde tanıtım seferberliği sürüyor. Bu kapsamda Hatay’a giden Gastronomi ekibimiz, şehrimizin yöresel ve tescilli lezzetlerini Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş başta olmak üzere Hatay protokolü ve basın mensuplarına ikram etti.

Afyon Hatay Buluşması kapsamında akşam yemeği menüsünde bulunan Tandır Çorbası, Bamya yemeği, Afyon Kebabı, Göce Köftesi, Yaprak Sarma, Patlıcan Böreği, Hoşaf, Kaymaklı ve vişneli ekmek kadayıfı gibi Afyonkarahisarımızın tescilli lezzetleri sunuldu. Hataylı konuklar Afyon mutfağına hayran kaldı. Expo 2021 Hatay'da iki kardeş gastronomi şehrinin arasındaki işbirliği ve dayanışmayı daha da pekiştirmek ve geliştirmek amacıyla düzenlenen yemekte Afyonkarahisar mutfağı tam not aldı. Tüm misafirlerin damaklarının şenlendiği özel organizasyon hatıra fotoğrafı çekimi ve hediye takdimi ardından sona erdi.

LÜTFÜ SAVAŞ AFYONKARAHİSAR MUTFAĞINA HAYRAN KALDI

Belediye Başkan Yardımcımız Barış Dal, Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz İhsan Akar tarafından ağırlanan Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş yemek ardından görüşlerini dile getirdi. Savaş; “ Expo alanında Afyon Belediyemizin misafiri olduk. İsmini bilmediğimiz ama yüz yıllardır Afyon’a ait olan, lezzet kalitesi yüksek olan yemeklerle tanıştık. Yemek bir şehrin kültürünü, benliğini ve her şeyini ifade eder. Bizim Afyon’a özgü bildiklerimiz eksikmiş. Sadece kaymağı ve sucuğu yokmuş. Afyon’un yüzlerce yemeği varmış. Tatlıdan sonra bamya çorbası yemek kültürü varmış, bu bana çok enteresan geldi. Vişneli ve sade ekmek kadayıfının kaymakla sunumu mükemmeldi, tadı harikaydı. Çok güzel yemekler yedik. Başkanımız ve Müdürümüzün ev sahipliğinde ekendi mekânımızda misafir olduk. Kıdemli bir Gastronomi şehri olan Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’i de Hatay’a bekliyoruz. Afyon mutfağının en az bir ay Hatay’da bulunması lazım. İki haftada bu lezzetler bir kerede tanıtılmaz. Tebrik ediyorum, Gastronomi şehri olmayı hak etmiş Afyonkarahisar. Tüm yemekler çok lezzetliydi. Ekibin emeğine sağlık” diye konuştu.

BAŞKAN YARDIMCIMIZ BARIŞ DAL’DAN AFYON’A DAVET

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in selamlarını ileterek konuşmasına başlayan Başkan Yardımcımız Barış Dal ise; “Afyonkarahisar Belediyesi olarak Expo 2021 fuarı kapsamında Hatay'da ilk durağımız Anadolu'nun ilk camisi olan Habibi Neccar Camii'nde yöresel lezzetlerimizi tanıtma fırsatı bulduk. Ardından ülkemizde ikinci olarak UNESCO tarafından seçilen Hatay ilimizin gastronomi evinde yöresel lezzetlerimizi tanıttık. Ayrıca Antakya Valiliği tarafından düzenlenen Lezzet Festivali’nde yöresel lezzetlerimizi misafirlerimize ikram ettik. Etkinliklerimize katılan misafirlerimiz ve Hataylılar memnuniyetlerini ilettiler, bizlerde mutluluk duyduk. Bugün de Expo alanında siz değerli protokolümüz ve Hatay'da görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcileri ile bir araya geldik. Davetimize katıldığınız için çok teşekkür ediyorum. İki kardeş gastronomi şehrini bu organizasyonda bir araya getiren Hatay Belediyesine ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Belediye Başkanı Lütfü Savaş bizlerden desteklerini esirgemedi, mutfaklarını açtı ve burada bir araya gelme fırsatı yakaladık. İnşallah farklı bir organizasyonda siz değerli misafirlerimizi de Afyon'da ağırlamak ve misafir etmekten onur duyacağımız ifade ediyor, Hatay'da düzenlemiş olduğumuz Afyon mutfağı etkinliğimize katılım sağlayanlara teşekkür ediyorum. Afiyet olsun.” ifadelerini kullandı.

“İKİ KARDEŞ GASTRONOMİ ŞEHRİ”

Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz İhsan Akar ise iş birliği ve dayanışmanın önemine dikkat çekerek; “Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Zeybek'in destekleriyle Hatay'da Expo alanında ilimizin lezzetlerini tanıtma fırsatı bulduk. Türk mutfağı haftası sebebiyle Hatay Belediyesi'nin Expo alanında Afyon mutfağı lezzetlerini siz kıymetli misafirlerimizle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Expo 2021 Hatay'da iki kardeş gastronomi şehrinin arasındaki işbirliği ve dayanışmayı daha da pekiştirmek ve geliştirmek amacıyla Expo alanında bu organizasyonu düzenledik. Şehirlerin artık projelerinin yanında lezzetleriyle de ön plana çıktığını görmekteyiz. Bu sebeple Hatay'da Bu organizasyonlarla bize büyük emeği geçen Hatay Valiliğine, Hatay Belediyesi'ne ve Hatay Müftülüğüne çok teşekkür ediyorum” dedi.

Haberin videosu için linki TIKLAYIN

https://we.tl/t-Jl74wnGlIF


 |  Paylaş  | 
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 24.5.2022 10:58:22
 
Kayıt Düzenleme Bilgileri
Tarih 24.5.2022 11:17:04
 
l Fotoğraflar
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
SAHİPATA SPOR SALONU EYLÜL AYINDA HİZMETTE
 Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, AK Parti Milletvekilimiz Ali Özkaya ve parti teşkilat
BELEDİYE İŞİ GÖNÜL İŞİ
Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar sokaklarını karış karış dolaşmaya devam
ZEYBEK BAŞKAN´DAN İŞ İNSANLARINA ZİYARET
Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, İscehisar İlçesinde bir dizi ziyaret ve temaslarda bul
8
Evlendirme Evrakları
Başvuru Belgeleri
Kurumsal Kimlik - Logo
Beni Haberdar Et
Sosyal Yardım Formu
Su Abonelik İşlemleri
Toptancı Hal Fiyatları
360 Afyon
Kültürel Yayınlar
Bir Projem Var
Konuk Defteri
Bilgi Edinme
Sosyal Tesisler
Şehir Tiyatroları
Sık Sorulan Sorular
E-Araç
Başkan´a Mesaj
Web Mail
Telefon Rehberi
Site İçi Arama
Site Bilgi Haber İçerik Girişi : Basın Yayın Birimi.
K7 |
Rss |
Copyright © 2022 Bilgi İşlem Merkezi