E-Belediye
Kent Rehberi
Şehir Kameraları
Cenaze Duyuruları
Nöbetçi Eczane
ANASAYFA
AFYONKARAHİSAR
KURUMSAL
PROJELER
HİZMET REHBERİ
E-REHBER
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
ENGLISH
TARİHE YOLCULUĞA VAR MISINIZ? [Video Haber]
  Geri
Orjinal Resim

Afyonkarahisar'ın neredeyse yüz yıl önceki hali küçültülerek yeniden inşa edildi.   Maket şehir, Kültür Park ve Fuar Alanı’nda sizleri bekliyor…

 

MAKET ŞEHİR KÜLTÜR PARK VE FUAR ALANINDA AÇILDI

TARİHE YOLCULUĞA VAR MISINIZ?

           Afyonkarahisar Belediyesi tarafından kültürümüzü yaşatma ve gelecek kuşaklara aktarma adına oluşturulan Maket Şehir, halkımızın beğenisine sunuldu. İlk etapta Kültür Park ve Fuar Alanı kapalı stantta görücüye çıkan maket şehir, Pazartesi günleri hariç haftanın diğer günleri 10:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık olacak. Maket şehir, daha sonra Cumhuriyet Meydanı'nda veya yeni yapılacak Kent Müzesi’nde sergilenecek.

ALANINDA TEK

            Zafer Kalkınma Ajansı ile Sosyal ve Beşeri Kalkınmayı Destekleme projesi kapsamında ilimizin 1900'lü yıllarına ait maketini yapan Afyonkarahisar Belediyesi, çalışmalarını tamamladı. Maket Şehir'de kentin hem gündüzünü, hem de gecesini bütün dinamikleri ile görmek mümkün. Amasya'dan sonra Türkiye'de ikincisi yapılan ve 114 metrekare alana sahip olmasıyla alanında tek olan 1/100 ölçekli  Afyonkarahisar maketinin açılışı yapıldı. Gündüz ve ayrıca gece ışıklandırması olan maketin etrafında gezi parkuru bulunuyor. 1900'lü yıllarda çekilen fotoğraflardan yararlanılarak yapılan maket şehir, benzerlerinden farklı olarak sadece mekanları ve mimariyi yansıtmak yerine yaşayan bir Afyonkarahisar'ı gösterecek biçimde tasarlandı. Maket Şehir, tarihi Afyonkarahisar Kalesini çevreleyen 1900'lü yılların şehir dokusu ve kültürel yapısını birebir yansıtan nostaljik görünümüyle vatandaşlarımızın vazgeçilmez gezi alanlarından biri olacak.

“İLHAM KAYNAĞI OLACAK”

            Açılış öncesi değerlendirmede bulunan Vali Mustafa Tutulmaz, Kurtuluş Savaşımızın en önemli aşamalarından birinin ilimizde geçtiğini ve o dönemi anlatan maket şehrin tüm Afyonkarahisarlılar için ilham kaynağı olacağını söyledi. İlimizin turizm potansiyelini arttırma adına yapılan bu tür projelerin önemine dikkat çeken Vali Tutulmaz; “Bu proje, Zafer Kalkınma Ajansımız ve Belediyemizin önemli bir çalışması. İlimizin her geçen gün turizm gelişimini farklılaştırmamız gerekiyor. Bu projede onlardan birisi. İlimize gelen konukların kentimizde daha fazla kalabilmeleri için bu tür farklı aktiviteleri ve farklı sergi alanlarını açmamız gerekiyor. İlimiz ve ülkemiz tarihine buradan bakabileceğiz. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” diye konuştu.

KENT MÜZESİ VEYA CUMHURİYET MEYDANI’NA TAŞINACAK

              Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise Afyonkarahisar maketinin şehrimize hayırlı olmasını temenni etti. İki yıl süren titiz ve çalışma sonunda ilimize kazandırılan Afyonkarahisar Maketi’nin büyüklük bakımından Türkiye’de ilk olduğuna dikkat çeken Başkan Çoban; “İki yıl önce başladığımız bir proje. 1890-1930’lu yılların Afyonkarahisar’ı. O gün Afyon’da ne varmış, nasıl binalar varmış özel ve titiz bir çalışmanın sonucunda Zafer Kalkınma Ajansı’ndan da kısmi destek alarak ilimize kazındırdık. Maketimizin kendi alanı ile ilgili benzerleri var ama büyüklük bakımından bizlere Türkiye’de bir ilki yaşatıyor. Benzeri yok. Şehir maketimizi şimdilik fuar alanımızda sergileyeceğiz. Daha sonra yeni yapacağımız Kent Müzesi’ne veya Kent Meydanı’na taşımak istiyoruz. Tüm Afyonkarahisarlılar’ı maket müzemizi gezmeye davet ediyorum. Özellikle orta yaş insanlarımız için muhteşem bir tarihe yolculuk olacak. Çocuklarımız için de bundan yüz yıl önce Afyonkarahisar nasılmış görme fırsatı olacak” diye konuştu.

İŞTE MAKET ŞEHRİN ÖYKÜSÜ

             1900'yıllarda Afyonkarahisar Kent Maketi Zafer Kalkınma Ajansı ile Sosyal ve Beşeri Kalkınmayı Destekleme projesi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Kent maketi, 1890-1930 yılları arasındaki günümüz kentsel sit alanını kapsayacak şekilde üretilmiştir. Maket alanı günümüz Kentsel Sit Alanı’nın tamamını kapsamakta olup bu alana ek olarak kuzeyde Milli Birlik Caddesine, güneyde hıdırlık tepesine, doğuda İmaret Camii’ne batıda Taşpınar Mahallesi’ne kadar uzanmaktadır. Maket alanı içerisinde tamamını içine alan günümüz, Burmalı, Akmescit, Tacıahmet ve Olucak Mahalleleri ile Dumlupınar, Karaman, Marulcu, Fakıpaşa,Taşpınar,Yarenler ve Yunus Emre Mahallelerine ait kısımları bulunmaktadır.

1/100 Ölçekte inşa edilen Kent Maketi, 13,5 metreye 8,5 metre boyutunda olup toplam 114.75 metrekarelik alana oturmaktadır. Maket üzerinde 1948 adet yapı bulunmaktadır. Belirlenen alanın 100 kat küçültülmüş olarak imal edilen Kent Maketi boyut olarak ülkemizdeki tek örnektir. Hazırlanan Kent Maketi ile kültür ve tarih bilincinin gelecek nesillere aktarılmasının sağlanması, kentin tarihi ile ilgili turistlere bilgi aktarımında bulunulması, kent belleğinin devamlılığının sağlanması ve nesiller arası bilgi aktarımının etkin bir hale gelmesi amaçlanmıştır.

Kent maketinin yapım süreci toplamda 4 aşamadan oluşmaktadır.

1-Bilgi belge ve fotoğrafların toplanılması

2-Yerinde yapılacak olan arazi ölçümleri ve alan çalışması

3-Bilgi ve belgeler ışığında yapılara ve alana ait çizimlerin ve üç boyutlu modellerin hazırlanılması

4-Kent Maketine ait yapıların 3d printer ile oluşturulması ve birleştirilmesi

 

            Kent maketi çalışmaları kapsamında 1890-1930 yıllara ait fotoğraf, bilgi ve belgelerden her yapıya ait envanter fişleri oluşturulmuş, fişlerde yapının maketin adı, numarası, türü, özellikleri, model içindeki konumu, kullanılacak malzeme türü ve özellikleri, uygulanacak yapım tekniği, maketin ölçüleri,bakım onarım şartları gibi ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Her bir yapıya ait cephe çizimleri oluşturulmuş bu çizimlere istinaden 3 boyutlu modelleme çalışmaları yapılmış ve renkli 3D printer ile kütleler elde edilmiştir. Aynı şekilde arazi ve kale yüksek dansiteli malzemeler ile renkli 3D lazer printer ile üretilmiş ressamlar tarafından renklendirilerek boyanmıştır.


 |  Paylaş  | 
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 06.09.2018 17:23:54
 
Kayıt Düzenleme Bilgileri
Tarih 06.09.2018 17:33:49
 
l Fotoğraflar
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
TEVAZU SAMİMİYETLE HEP BİRLİKTE EL ELE
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar Muhtarlar Derneğini makamında kabul etti.
BAŞSAVCI VE 2.ACM BAŞKANI´NDAN ZİYARET
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk ile Adli Yargı Adale
BAŞKAN ZEYBEK´TEN 23 NİSAN MESAJI
3
Evlendirme için Gerekli Evraklar
Sosyal Projeler
Organizasyon Şeması
Beni Haberdar Et
Mevzuat
Etkinlik Haberleri
360 Afyon
Frig Vadisi 360
Stratejik Plan
Bir Projem Var
Konuk Defteri
Bilgi Edinme
Kültürel Yayınlar
Afemek
E-Araç
Web Mail
Eski Web Mail
Rehber
Site İçi Arama
Site Bilgi Haber İçerik Girişi : Basın Yayın Birimi.
Site Tasarım Yönetim : Bilgi İşlem Birimi.
K7 |
Rss |
Site Haritası |
Copyright 2015