E-Belediye
Kent Rehberi
Şehir Kameraları
Cenaze Duyuruları
Nöbetçi Eczane
ANASAYFA
AFYONKARAHİSAR
KURUMSAL
PROJELER
HİZMET REHBERİ
E-REHBER
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
ENGLISH
 ENGELLİLER FESTİVALDE BULUŞTU
  Geri
Orjinal Resim

                ENGELLİLER FESTİVALDE BULUŞTU     

                Afyonkarahisar Belediyesi Engelliler Meclisi tarafından Engelliler Haftası kutlamaları çerçevesinde, her yıl geleneksel olarak düzenlenen Engelliler Festivali bu yıl yine büyük bir katılım ve coşkuyla kutlandı.

            Kocatepe Anıtı'na saat 09.30'da çelenk sunumuyla başlayan 13. Engelliler Festivali, Anıtpark önünden kortej yürüyüşüyle devam etti. Afyonkarahisar Özel Sporcular Gençlik ve Spor Kulübü öncülüğünde gerçekleşen kortej yürüyüşünde, protokol üyeleri de engellilerle birlikte yürüyerek, engelli haklarına dikkat çekmeye çalıştı. Bazıları tekerlekli sandalyeye binip, bazıları da gözlerini bağlayıp yürüyen protokol üyeleri, engelli bir vatandaşın nasıl yaşadığını anlayıp empati kurdu.

            'ENGELSİZ SANAT SERGİSİ' BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

            Daha sonra Anıtpark önünde kurulan 'Engelsiz Sanat, Engelsiz Hayat' sergisinin açılışı yapıldı. Halk Eğitim Merkezi, engellilere yönelik eğitim kurumları ve derneklerinin hazırladığı el sanatlarının satışa sunulduğu sergi, büyük ilgi gördü. Vali Mustafa Tutulmaz ve beraberindeki protokol mensupları ile birlikte 'Engelsiz Sanat, Engelsiz Hayat' sergisini gezen Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, bazı ürünlerden satın alarak eğitim kurumları ve engelli derneklerine katkı verdi.

                MESUT YURT'TAN BAŞKAN ÇOBAN'A TEŞEKKÜR

                Anıtpark'taki kutlamaların açılış konuşmasını Engelliler Meclis Başkanı Mesut Yurt yaptı. Engelliler Festivali'ni 13. kez düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Mesut Yurt, desteklerinden dolayı Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'a ve Kent Konseyi Başkanı M. Emin Birliktir'e teşekkür etti. Engelliler Meclisi'nin çalışmaları hakkında bilgi veren Yurt, engelli bireylerin sorunlarının çözümü için birçok çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi.

                "FEDAKÂR ANNELERİMİZİ SAYGIYLA ANIYORUM"

                Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise festivale katılan her bir engellinin yanında büyük çoğunlukla annesi olduğuna dikkat çekerek, "Burada da gördüğümüz gibi engellilerin en büyük yardımcıları anneleri. Geçtiğimiz hafta sonu Anneler Günüydü. Bana göre onlar, bu özel günün en anlamlı anneleri. Tüm zorluklara rağmen, fedakârca engelli evlatlarına veya ailesinin engelli bir ferdine sabırla bakan annelerimizi saygıyla anıyorum. Allah onlara güç, kuvvet ve imkân versin ki onlarla daha fazla ilgilenebilsinler" dedi.

                20 OTOBÜS BAYRAMDAN ÖNCE HİZMETE BAŞLAYACAK

                Başkan Çoban, Engelliler Meclis Başkanı Mesut Yurt'un festivalde 'halk otobüslerinin ne zaman çalışmaya başlayacağı' ile ilgili sorusunu da yanıtladı. Toplu taşımı işini  alan YÜNTAŞ A.Ş.'nin araç ihalesini yaptığını ve ISUZU firmasının ihaleyi aldığını açıklayan Başkan Çoban; "YÜNTAŞ şirketimiz, 36+4 toplam 40 otobüsle topla taşıma işine girecek. Tüm otobüslerimiz çok konforlu; yaz ve kış şartlarına uygun olacak. Ayrıca tüm araçlarımız engelli kardeşlerimizin erişebilirliğine uygun olacak. Muhtemelen en az 20 tanesini Ramazan Bayramı öncesinde inşallah faaliyete almayı planlıyoruz" diye konuştu.

                BAŞKAN ÇOBAN'DAN ENGELLİ DERNEKLERİNE BİRLİK ÇAĞRISI

                İlimizde engelli derneklerinin kendi aralarında birlik-beraberliği sağlamakta zorlandığını vurgulayan Başkan Çoban, tüm engelli derneklerine 'birlik olun' çağrısında bulunarak, "Bir derneğimizde görev alan arkadaşlarımız belli bir süre sonra ayrılıp başka bir dernek kuruyor. Oradan da ayrılıp üçüncü bir dernek kuruyorlar. Bunları tasvip etmiyoruz. Ne olur birlik beraberliğimizi koruyalım. Biz bütün engelli kardeşlerimizi seviyoruz ve hiçbirini ayırmıyoruz" ifadelerini kullandı. Konuşmasının ardından Engelliler Meclis Başkanı Mesut Yurt tarafından engellilere yönelik desteklerinden dolayı Başkan Çoban'a Osmanlı Tuğralı tablo takdim edildi.

                "SAĞLIKLI HER İNSAN BİR ENGELLİ ADAYIDIR"

                Sağlıklı her insanın bir engelli adayı olduğunu belirten Vali Mustafa Tutulmaz da "Engellilik bizim elimizden olan bir şey değil" dedi ve ekledi: Engelsiz olup da trafik kazalarında olsun başka durumlarda olsun bundan sonraki hayatını engelli olarak sürdüren birçok tanıdığımız var. Bunun bilincinde olarak yaşamaya özen göstermek gerektiğini düşünüyorum" dedi. Ülkemizde son yıllarda, engellilerin sosyal ve günlük hayatını kolaylaştırmaya yönelik çok önemli atılımlar yapıldığını kaydeden Vali Tutulmaz, Başkan Çoban'ın engelli derneklerine yönelik birlik mesajına vurgu yaparak, "Güçlü STK'lar olarak hareket etmemizde fayda var. Benim olsun, daha dar çerçeveli olsun mantığıyla hareket edilirse problemlerin ilgili makamlara anlatılması ve bunlara çözüm bulunması daha zor olur" diye konuştu.

                Yapılan konuşmaların ardından festival, engelliler tarafından sahnelenen tiyatro gösterisi ile ulusal ve uluslararası sportif müsabakalarda dereceye giren engelli bireylere ödüllerin verilmesiyle sona erdi.


 |  Paylaş  | 
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 15.05.2018 16:15:27
 
Kayıt Düzenleme Bilgileri
Tarih 16.05.2018 10:26:29
 
l Fotoğraflar
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
2019 YILI ŞEHİTLER TAKVİMİ YAYINLANDI
Afyonkarahisar Belediyesi´nin katkılarıyla Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetim
BAŞKAN ÇOBAN HİZMETLERİYLE AFYON´A MÜHRÜNÜ V
  AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı için ilimize gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı F
AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI LEYLA ŞAHİN
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, İnsan Hakları Başkanı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin
3
Evlendirme için Gerekli Evraklar
Sosyal Projeler
Organizasyon Şeması
Beni Haberdar Et
Mevzuat
Etkinlik Haberleri
360 Afyon
Frig Vadisi 360
Stratejik Plan
Bir Projem Var
Konuk Defteri
Bilgi Edinme
Kültürel Yayınlar
Afemek
E-Araç
Web Mail
Eski Web Mail
Rehber
Site İçi Arama
Site Bilgi Haber İçerik Girişi : Basın Yayın Birimi.
Site Tasarım Yönetim : Bilgi İşlem Birimi.
K7 |
Rss |
Site Haritası |
Copyright 2015