E-Belediye
 
Kent Rehberi
 
Cenaze Duyuruları
1
BİRLİKTE SU´DAN TASARRUF EDELİM
  Geri
Orjinal Resim

BİRLİKTE SU'DAN TASARRUF EDELİM

BELEDİYEMİZDEN SU TASARRUFU ÇAĞRISI

Afyonkarahisar Belediyesi, iklimsel olarak kurak bir dönemin yaşandığını dikkat çekerek, bundan dolayı içme sularının daha tasarruflu kullanılması konusunda vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyor.

Meteorolojik verilere göre ülkemiz ve ilimiz genelinde son yılların en kurak kış mevsimi  yaşanıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan  3 aylık Meteorolojik Kuraklık Haritasına göre  ilimiz olağanüstü kurak iller arasında yer almaktadır. Kuraklık nedeniyle  şehrimizin içme suyu  ihtiyacını karşılayan muhtelif noktalardaki sondaj kuyularının suyu azalmış ve Akdeğirmen Barajında su seviyesi %11.5 gibi kritik bir düzeye kadar gerilemiştir.

Abonelerimizin su sıkıntısı yaşamaması için belediyemizce gerekli önlemlerin alınmasının yanında vatandaşlarımızın da bizlere destek olarak, suyu gereksiz yere harcamadan, tasarruflu kullanması gerekmektedir. Barajlarımızın doluluk oranı düşük olmasına rağmen barajdaki mevcut suyu kullanma süresini daha uzun zaman dilimine yaymanın, vatandaşlarımızın elinde olduğu unutulmamalıdır.

Tüm bu sebeplerden dolayı Belediye Encümen kararı ile su kaynaklarındaki sıkıntı geçene kadar; Kadınana Kaynak Suları ve pazar yerlerindeki sokak çeşmeleri hariç tüm sokak çeşmelerinin kapatılması, tüm TOKİ yeşil alanlarında şehir içme suyu şebekesi ile sulama yapılmaması karara bağlanmıştır. Ayrıca vatandaşlarımızın şehir içme suyu şebekesi kullanılarak apartman merdivenleri, işyeri içleri ve önlerinin, halı ve araçların hortumla yıkanması yasaklanmıştır. Alınan kararlara uyulup uyulmadığı Belediye Zabıta Müdürlüğü ekiplerince belirlenecek ve karara uymayanlar hakkında 5326 Sayılı Kabahatler Kanununca cezai işlem uygulanacaktır.

SU TASARRUFU YÖNTEMLERİ

Evdeki arızalı ve boşa akan musluklar tamir edilirse yılda 18 ton su, 4 kişilik bir ailede tıraş olurken, diş fırçalarken kapatılan musluklardan yılda 48 ton su, duş süresi 1 dakika azaltılarak yılda kişi başına 16 ton su, bulaşıklar elde değil de makinede yıkandığında yılda ortalama 40 ton su kurtarmak mümkün.

Ayrıca bulaşık ve çamaşır makineleri tam doldurulmadan çalıştırılmamalı. Her seferinde tam dolu çalıştırılan çamaşır makinesinden yılda 9 ton su tasarrufu sağlanabilir.

Sebze ve meyveleri elde yıkamak yerine su dolu bir kapta yıkayarak, yılda ortalama 18 ton su kurtarılabilir.

Balkon ve merdivenleri yıkarken hortumla değil de kova kullanılarak yapılan temizlikte yılda 16 ton su tasarrufu sağlanabilir.

4 kişilik bir ailenin her ferdi, sifonu günde bir kez amacı dışında çekerse, yılda 16 ton suyu boşa harcanmış olur. İhtiyaca göre su bırakan kademeli sifonlar tercih edilmelidir. Musluklarda ve duş başlıklarında su akışını azaltan, ancak basıncı artıran yeni sistemler kullanılmalıdır.

Tüm bunları yaparak yılda 181 ton suyu kurtarmak sizin elinizde. Hem su tasarrufu sağlayın, hem de su faturanız azalsın.

 


 |  Paylaş  | 
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 10.3.2023 10:31:48
 
Kayıt Düzenleme Bilgileri
Tarih
 
l Fotoğraflar
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
KARŞIYAKA MAHALLESİ İFTAR YEMEĞİ
 Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek hemşehrileri ile iftar sofrasında bir araya gelmeye de
AFYONKARAHİSAR´DA RAMAZAN BİR BAŞKA GÜZEL
Belediyemizin düzenlediği geleneksel Ramazan Etkinlikleri büyük ilgi görüyor. Afyonkarahi
ZEYBEK BAŞKAN HER AKŞAM HEMŞEHRİLERİ İLE İFT
Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar Belediyesi tarafından geleneksel olara
5
Evlendirme Evrakları
Başvuru Belgeleri
Kurumsal Kimlik - Logo
Beni Haberdar Et
Sosyal Yardım Formu
Su Abonelik İşlemleri
Toptancı Hal Fiyatları
360 Afyon
Kültürel Yayınlar
Bir Projem Var
Konuk Defteri
Bilgi Edinme
Sosyal Tesisler
Şehir Tiyatroları
Sık Sorulan Sorular
E-Araç
Başkan´a Mesaj
Web Mail
Telefon Rehberi
Site İçi Arama
Site Bilgi Haber İçerik Girişi : Basın Yayın Birimi.
K7 |
Rss |
Copyright © 2022 Bilgi İşlem Merkezi