E-Belediye
 
Kent Rehberi
 
Cenaze Duyuruları
1
KAMUOYUNU AYDINLATMA BİLDİRİSİ
  Geri
Orjinal Resim

KAMUOYUNU AYDINLATMA BİLDİRİSİ

                  Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2015 yılında riskli bina ilan edilen, 2018 yılında yıkım kararı alınan 2. Belediye Şehir Çarşısı ile ilgili basında çıkan haberlere ilişkin açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

                   Bilindiği üzere şehrimiz 2.Belediye Çarşısı riskli yapı statüsü kapsamında değerlendirilmesi için burada hissesi bulunan, belediyemiz dışındaki bir malik tarafından müracaatta bulunulmuş ve yasal süreç başlatılmıştır.

Bu kapsamda;

  • Söz konusu parsel üzerindeki yapının riskli (tehlikeli) olup olmadığı ile ilgili işlemler lisanslı firmalar tarafından yapılarak oluşan rapor, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nce   değerlendirilerek riskli yapı ilan edilmiştir.
  • Bu süreçte hak sahibi vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin asgariye indirilmesi için görüşmeler yapılırken vatandaşlarımız yapının tehlikeli olmadığını belgelemek için yerel mahkemeye gitmişlerdir. Mahkeme binanın riskli olduğuna karar vermiştir. Bunun üzerine vatandaşlarımız üst mahkemeye müracaat etmişlerdir. Bu kararda da   yapının riskli olduğu bilirkişi raporlarınca da doğrulanmıştır.
  • Belediye olarak tehlikeli yapının ortadan kaldırılması için verilen sürelerin yeniden değerlendirilmesi açısından Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın görüşüne başvurulmuş, yıkım süreci maliklerin lehine uzatılmaya çalışılmıştır.
  • Ancak yasaları uygulamak kurumların görevi olmakla birlikte yasalara uymak da vatandaşlarımızın görevidir.
  • Belediye olarak vatandaşlarımıza teklif edilecek (edilen) rakamlar tamamen arsalarının hisselerinin karşılığı olup mevcut rayiç değerlerinin çok üzerindedir.
  • Buradaki yanlış algı tehlikeli yapı olarak tespiti yapılan bina veya işyerinin yapısal maddi değeri olmayıp tamamen hissesi oranında arsa değeri olduğunun ANLAŞILMAMASIDIR.
  • Bunun dışında buradaki hak sahiplerinin zararlarının asgariye indirilmesi amacı ile parsel üzerine yeniden yapılacak otopark üzerine Eskişehir Kültür Varlıklarının Koruma Bölge Kurulu’nun vereceği izin doğrultusunda oluşacak işyerlerinden hisselendirilen yeniden işyeri sahibi olmaları için toplantılar yapılmıştır.

 

          Bu kapsamda idare olarak önceliğimiz, 6306 sayılı yasa kapsamında alınan mahkeme kararının uygulanması, riskli yapının ivedilikle yıkımın sağlanması sonrasında yapılacak olan yapı için hissedar olan idaremiz ile hak sahibi vatandaşlar arasında mağduriyetin de giderilerek belirli bir sonuca ulaşılması hedeflenmektedir.

             Yüzde 74’ü Belediyemize ait olan ve riskli bina ilan edilen çarşının yıkımı öncesi yada sonrasında mağduriyetin yaşanmaması için gerekli adımların atılacağından kimsenin şüphesi olmamasını kamuoyuna saygıyla sunarız.

 

 

                                                                                                                                                           Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü 


 |  Paylaş  | 
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 14.11.2022 17:31:08
 
Kayıt Düzenleme Bilgileri
Tarih 14.11.2022 17:41:52
 
YEREL VE ZİNCİR MARKETLERE DENETİM
 Belediyemiz Zabıta Müdürlüğü, kent genelinde yerel ve zincir marketlere yönelik sürdürdü
KAMUOYUNA DUYURU
ÇANKIRI BELEDİYESİ İLE ´SU KARDEŞLİĞİ´ PROTO
Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, ´Dünya Su Kayıpları Günü? nedeniyle Türkiye Belediyele
4
Evlendirme Evrakları
Başvuru Belgeleri
Kurumsal Kimlik - Logo
Beni Haberdar Et
Sosyal Yardım Formu
Su Abonelik İşlemleri
Toptancı Hal Fiyatları
360 Afyon
Kültürel Yayınlar
Bir Projem Var
Konuk Defteri
Bilgi Edinme
Sosyal Tesisler
Şehir Tiyatroları
Sık Sorulan Sorular
E-Araç
Başkan´a Mesaj
Web Mail
Telefon Rehberi
Site İçi Arama
Site Bilgi Haber İçerik Girişi : Basın Yayın Birimi.
K7 |
Rss |
Copyright © 2022 Bilgi İşlem Merkezi