E-Belediye
 
Kent Rehberi
 
Cenaze Duyuruları
1
TEKNOFEST İHA YARIŞMALARI NEFES KESİYOR
  Geri
Orjinal Resim

TEKNOFEST İHA YARIŞMALARI NEFES KESİYOR

BİLİM VE TEKNOLOJİYE KAYITSIZ KALAMAYANLARIN FESTİVALİ

           Afyonkarahisar Belediyemizin destekleriyle Büyük Taarruzun 100. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen TEKNOFEST Uluslararası ve Liseler arası İHA yarışmaları, tüm coşkusuyla sürüyor.  

        Pakistan, Azerbaycan, Endonezya ve Polonya'nın yanı sıra 61 ilden 254 Takımın katıldığı Dünyanın En Büyük Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST Uluslararası ve Liselerarası İHA Yarışmalarına ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

          Afyon Motor Sporları Merkezinde düzenlenen festivalde yarışmalar büyük heyecana sahne oluyor. TÜBİTAK tarafından 2016 yılından bu yana, Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması, 2020 yılından itibaren Liseler Arası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması ve 2021 yılından günümüze Uluslararası Serbest Görev İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması düzenlenmektedir.Milli Teknoloji Hamlesi doğrultusunda 2018 yıllından itibaren TEKNOFEST kapsamında düzenlen yarışmalar, , üniversite öğrencileri ile Türkiye, Azerbaycan ve KKTC'deki lise ve dengi okullarda eğitim gören öğrenciler ile Türkiye'deki BİLSEM ve Deneyap Teknoloji Atölyeleri'nin, Bilim Merkezleri'nin, Gençlik Merkezle ri ve Bilim Atölyeleri'nin lise seviyesindeki öğrencilerini İnsansız Hava Araçları (İHA) teknolojilerine yönlendirmeyi, bilimsel ve teknik çalışmalar yapmalarını teşvik etmeyi ve İHA teknolojisinde başarılı olan ülkemizi yetenekli ulusal ve uluslararası öğrencilerin buluşma noktası haline getirmeyi amaçlar.Ülkemizin gelişen yerli ve milli teknolojine ivme kazandıran yarışmalar, geleceğin teknolojisini bugünden geliştirmekte, nitelikli insan kaynağını bugünden yetiştirmektedir.  

        Uluslararası İHA ve Liseler Arası İHA Yarışması'nda İHA'lar, Sabit Kanatlı ve Döner Kanatlı olmak üzere iki farklı kategoride yarışır. Döner kanatlı İHA'lar helikopterler gibi üzerlerinde birden fazla dönebilen kanat bulunan ve taşıma kuvvetinin tamamını veya büyük bir bölümünü rotor sisteminden (makinelerin dönen bölümleri) alan insansız hava araçlarıdır. Sabit kanatlı İHA'larda sabit ve düz kanatlar bulunur. Döner kanatlı İHA'lara göre tasarımı ve mekanizması farklıdır. Taşıma kuvvetinin tamamını veya büyük bir bölümünü üzerlerindeki kanat sisteminden alırlar. Öğrenciler tarafından geliştirilen İHA'lar, araçların belirlenen görevlerdeki uçuş ve manevra kabiliyeti, otonom uçuş, taşıma ve istenen bölgeye bırakma gibi becerilerine göre değerlendirilir.

         Büyük Zaferin 100 ncü yılında Uluslararası İHA Yarışmasına geçen yıla göre % 22 artış ile 660 takım üyesi 4500'den fazla öğrenci başvuru yaptı. İlk rapor olan Kavramsal Tasarım Raporunda başarılı olan takımlara 10 bin TL, ikinci aşama olan Detaylı Tasarım Videosunda başarılı olan takımlara 8 bin lira hazırlık desteği aktarıldı. 6 Endonezya, 5 Pakistan 2 Polonya ve 2 Azerbaycan'dan olmak üzere  toplam 126 takım (75 Sabit Kanat, 51 Döner Kanat), 9  - 14 Ağustos 2022 tarihleri arasında Afyon Motor Sporları Yarış Alanındaki yarışmaya davet edildi. Liseler Arası İHA Yarışmasına ise geçen yıla göre % 69 artış ile 1252 takım üyesi 10 binden fazla  öğrenci başvuru yaptı.  İlk rapor olan Kavramsal Tasarım Raporunda başarılı olan takımlara 8 bin TL, ikinci aşama olan Detaylı Tasarım Videosunda başarılı olan takımlara 5 bin lira hazırlık desteği aktarıldı. 64 Sabit Kanat ve 64 Döner Kanat olmak üzere toplam 128 takım 9  - 14 Ağustos 2022 tarihleri arasında Afyon Motor Sporları Yarış Alanındaki yarışmaya davet edildi. Büyük rekabet ve heyecanın yaşanacağı yarışmalarda takımlara 40.000 TL'ye kadar verilecek olan Performans, Yerlilik, Mansiyon ve TUSAŞ ödülleri 14 Ağustos 2022 tarihinde belirlenecek ve Performans ödülleri dışındaki ödüller, saat 15.00'de sahiplerini bulacaktır. Performans derecesi alan takımlar ise ödüllerini 30 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında Samsun'da düzenlenecek TEKNOFEST'te Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden alacaklardır.

Haber Videosu İçin TIKLAYINIZ
https://wetransfer.com/downloads/a50bc70d99b17812fb2df46df5b26c6b20220812064110/fe5ad5

 

 


 |  Paylaş  | 
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 12.8.2022 09:38:54
 
Kayıt Düzenleme Bilgileri
Tarih 16.8.2022 16:08:53
 
l Fotoğraflar
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
ZEYBEK BAŞKAN EŞREFPAŞA MAHALLESİ´NDE
Zeybek Başkan, mahalle ziyaretlerine devam ediyor. Eşrefpaşa Mahallesi ziyareti kapsamınd
GASTRO AFYON LEZZET FESTİVALİ TANITIM TOPLAN
Ülkemizin Unesco tescilli üç gastronomi şehrinden biri olan Afyonkarahisar 4. kez Uluslar
MİLLET BAHÇESİNDE İMZALAR TAMAM
Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek´in seçim vaatlerinden olan Millet Bahçesi´nde önemli bi
7
Evlendirme Evrakları
Başvuru Belgeleri
Kurumsal Kimlik - Logo
Beni Haberdar Et
Sosyal Yardım Formu
Su Abonelik İşlemleri
Toptancı Hal Fiyatları
360 Afyon
Kültürel Yayınlar
Bir Projem Var
Konuk Defteri
Bilgi Edinme
Sosyal Tesisler
Şehir Tiyatroları
Sık Sorulan Sorular
E-Araç
Başkan´a Mesaj
Web Mail
Telefon Rehberi
Site İçi Arama
Site Bilgi Haber İçerik Girişi : Basın Yayın Birimi.
K7 |
Rss |
Copyright © 2022 Bilgi İşlem Merkezi