E-Belediye
 
Kent Rehberi
 
Cenaze Duyuruları
1
BİR ALLAH DOSTU
  Geri
Orjinal Resim

Afyonkarahisar ve Bolvadin ilçemizin milli ve manevi liderlerinden, Yörükzade Ahmet Fevzi Efendi Hazretleri'nin hayatıyla ilgili kitabın 3. baskısını yapmaktan büyük onur duyuyoruz. Yörükzade Ahmet Fevzi Efendi, Osmanlı'nın son dönemi ve Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında yaşamış, çevresini milli ve manevi olarak aydınlatmış büyük âlimlerimizden birisidir. Kendisi Bolvadin'de, Konya'da, İstanbul'da zamanın büyük âlimlerinden ders almıştır. Osmanlı Padişahı Abdülhamit Han tarafından Liyakat Madalyası ile taltif edilmiştir. Tasavvufi alanda ise; Nakşibendi Tarikatının Şeyh Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi Hazretleri kolundandır. Eski Başbakanlarımızdan Milli Görüş Hareketi Lideri Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve arkadaşlarının da manevi hocalığını yapmıştır. Merhum Erbakan Hocamız Afyonkarahisar'a teşrif ettiklerinde, sohbetlerinde, Yörükzade Hazretleri hakkında devamlı olarak sitayişle bahsetmiştir. Ben hem çocuk denebilecek yaşlarımda hem de gençlik yıllarımda Erbakan Hocamızın Bolvadin mitinglerine gittiğimde rahmetli, konuşmasına Yörükzade Hazretlerini anarak başlar ve miting sonrası da kabrini ziyaret ederdi. Yörükzade ismini ben hep Erbakan Hocamızın ağzından duyar, doğrusu kendisini de merak ederdim. Bugün Belediye Başkanı olarak kitabının 3. baskısını yapmak benim için bu yönüyle büyük önem arz etmektedir. Afyon Alkaloidleri Fabrikası'nın, Bolvadin'e yapılmasında Yörükzade Hazretlerinin büyük katkısı olmuştur. Konunun şöyle geliştiği rivayet edilmiştir. Merhum Erbakan Hocamız 1955 yıllarında Avrupa'ya yüksek lisans ihtisası için giderken, Bolvadin'e hocasının hayır duasını almak ve vedalaşmak için geldiğinde, Muhterem Hocam ben Avrupa'ya yüksek lisans ihtisası için gidiyorum, hakkınızı helal ediniz...der. Yörükzade Efendi de Necmettin Hoca güle güle sağlıcakla gidiniz, geliniz. Avrupa'nın, ilmini fennini alınız, iyi öğreniniz... İnşallah gün gelir de Türkiye'mizde etkili ve yetkili makamlara geldiğiniz zaman, şu Bolvadin'imizi de unutmayınız, bir eser bırakınız... der.

Yıllar sonra 1974 yılında Merhum Erbakan Hocamızın Başbakan Yardımcısı olduğu, CHP-MSP Koalisyon Hükümeti kurulur. Yörükzade Hocasının, Avrupa'ya giderken kendisinden talep etmiş olduğu bu isteği devamlı aklında bulunduğundan, koalisyon hükümetinin Gıda ve Tarım Bakanı Merhum Korkut Özal Bey'e, Erbakan Hocamız, Afyon Alkaloidleri Fabrikası'nın Bolvadin'e yapılması talimatını vermiştir. Aslında rahmetli Korkut ve Turgut Özal ve merhume anneleri Hafize Özal da Yörükzade Hazretlerini çok iyi tanıyan, hatta fırsat buldukça ziyaret edip hayır duası talep eden şahsiyetlerdi. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edildiği ve dünyada üç adet bulunan, haşhaş kapsülü işleyip ilaç hammaddesi üreten Bolvadin'deki Afyon Alkaloidleri Fabrikası'nın temeli bu şekilde atılır. Fabrika 1980 yılında faaliyetine başlar. Bu fabrikamız bugün kâr eden KİT'lerden birisidir. Değerli Hocamız, merhum Yörükzade Ahmet Fevzi Efendi Hazretleri'ni kitabının 3. baskısı vesilesiyle bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.

                                                                                                       

Kitabın yazarı Hasan Hilmi Özdemir ise Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'a desteklerinden dolayı teşekkür ederek okuyucularına şöyle seslendi;

Birinci baskısı muhtasar olan kitabın ikinci baskısı, bazı belgelerle genişletilmiş olarak sunuldu. Yörükzade kütüphanesinde Konya Eski Eserler Bölge müdürlüğünün yaptığı çalışma sonunda tüm kitap ve beleğeler ele geçirildi. Belgelerden özlük bilgileri, mesleki çalışma ve icazetleriyle birlikte çok önemli zamanın ilmi, manevi, tasavvufi, sosyal ve kültürel hayatına ışık tutan mektup ve belğeler bulundu.

Bu yeni imkânlar ve belğeler karşısında kitabın ikinci baskısı düşünülürken baskı ön sözünde belirtilen zatların ilgi ve gayretiyle ve Cenabı Hak 'ın yardımı ile ikinci baskı gerçekleşti. Bu arada M. Esad Coşan Araştırma ve Kültür Merkezinin, Afyonkarahisar Büyüklerini Yad Ediyor'' programları çerçevesinde, Afyonkarahisar Üniversitesi Konferans salonunda Bolvadinli Yörükzade Ahmet Fevzi Efendi Hazretlerini Anmasempozyumu düzenledi. Sempozyumda ve sonrası dağıtılan kitap tükendi. Aşırı istek üzerine genişletilmiş ve düzeltilmiş yeni baskısını düşündük. Bu arada sempozyuma  içten, samimi, ihlaslı ilgi gösteren Afyonkarahisar Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Çoban Beyefendi kitabın baskısına talip olup üstlendiler. Sayın Başkanın ilim ve irfan ehline, Afyonkarahisar kültürünün temel taşlarını döşeyen değerli büyüklerinin hatıralarına ve eserlerine karşı gösterdiği alicenaplığa ve bu yaklaşımına içten teşekkür ediyorum.

Kitabın baskıya hazır hale getirilmesi için büyük gayret sarf eden, Yörükzade Hazretleri ile ilgili her konuda büyük bir şevk, heyecan ve zevkle hizmet eden, Rahmetlinin 'yol evladı' AKÜ öğretim Üyesi Yrd. Doç. Sayın Mehmet Kahraman' beyefendiye, kitabın tashih ve düzeltmesini yaparak yayına hazır hale getiren Sayın Ramazan Gölcük beyefendiye içten teşekkür ediyorum. Allah cümlesinden razı olsun'' Bu naçiz eserle ilgili olarak Kuşeyri Hz'ne ait Kuşeyri Risalesinin bitimindeki niyazla Allah'tan niyazda bulunuyorum: Kerem sahibi olan Allah'tan bu eseri aleyhimizde hüccet (delil) ve vebal değil, lehimizde hayırlı bir vesile ve nur (hasene-i cariyelerden) kılmasını okuyucuya faydalı olmasını niyaz ediyorum.


4
Evlendirme Evrakları
Başvuru Belgeleri
Kurumsal Kimlik - Logo
Beni Haberdar Et
Sosyal Yardım Formu
Su Abonelik İşlemleri
Toptancı Hal Fiyatları
360 Afyon
Kültürel Yayınlar
Bir Projem Var
Konuk Defteri
Bilgi Edinme
Sosyal Tesisler
Şehir Tiyatroları
Sık Sorulan Sorular
E-Araç
Başkan´a Mesaj
Web Mail
Telefon Rehberi
Site İçi Arama
Site Bilgi Haber İçerik Girişi : Basın Yayın Birimi.
K7 |
Rss |
Copyright © 2022 Bilgi İşlem Merkezi