E-Belediye
 
Kent Rehberi
 
Cenaze Duyuruları
1
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE AFYONKARAHİSAR ÇEŞMELERİ
  Geri
Orjinal Resim

Su hayattır, vazgeçilmezdir. Başta insan olmak üzere tüm canlıların yaşamlarını sürdürmesi için su gereklidir.

Geçmişten günümüze suyun vazgeçilmez olduğunu gören insanoğlu medeniyetle birlikte bir su kültürü oluşturmuştur.

Milletimiz tarih boyunca sahip olduğu medeniyetiyle her zaman öne çıkmıştır.  Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan Türk Milleti’nin sahip olduğu inancın gereği su kültürü de zengindir. Bu nedenle günümüze ulaşan kültür mirası yapılarımızın birçoğu su kültürümüzle ilgilidir. Zamana meydan okuyan;  köprüler, kemerler, su değirmenleri, kuyular, çeşmeler, sebiller, hamamlar, şadırvanlar, su yolları ve su sarnıçları suyun korunması, kullanılması ile ilgilidir.

“Su gibi aziz ol” deyiminde olduğu gibi suyun kullanımına aracılık edenler her zaman hayırla anılmışlardır. Suyu ikram eden, hayırlı bir amaç için su yolları, sarnıçları, köprüleri, kuyuları, değirmenleri, şadırvanlar, çeşme ve sebilleri ile hamamları yapanlar Türk-İslam Toplumu’nda hayra aracılık edenler olarak hep saygı ve şükranla karşılanmışlardır.

Günlük hayatımızda eskiye göre yaygın olmasa bile önemli güzergâhlar üzerinde ve şehrimizin belirgin noktalarında görmeye devam ettiğimiz çeşmelerimiz bu kadim kültürümüzün bir parçası olmaya devam ediyor.

Geçmişten günümüze ulaşan tarihi çeşmelerimizle birlikte son dönem çeşmelerimizin sayısının hızla artması hayırsever ve kadirşinas Afyonkarahisarlıların katkılarıyla olmaktadır. Burada hayırsever ve kadirşinas Afyonkarahisarlılar ile halkımıza bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.  İnancımız gereği biliyoruz ki yaptıkları bu hayırlarla amel defterleri sonsuza kadar açık kalacak. Çeşmelerinden, hayratlarından su içen insanların “ Su gibi aziz ol” dualarıyla su gibi tertemiz şükran duyguları hayrat sahibine kadar ulaşacak.  Bu kadar yüce ve sonsuza kadar sürecek bir amelin varlığı ne kadar değerli.

Son dönemde yaptığımız yatırımlarımızla şekillenmeye devam eden Afyonkarahisarımız’da sayısı artan çeşmelerimizle birlikte su yapılarının yapımına büyük önem veriyoruz. Şehrimiz için bunun en güzel örneği Akarçay Rekreasyon Alanı’dır.  Daha yarım yüzyıl öncesine kadar insanların hatıralarında eğlendiren yer olarak bilinen Akarçay  kirlendikten sonra bu özelliğinden hızlı bir şekilde uzaklaşmıştı. Şimdi ise Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun yaptığı değerli katkılarla gerçekleştirdiğimiz Akarçay Rekreasyon Alanı düzenlemesi sayesinde Afyonkarahisarlılar suyun gücünü bir kez daha gördükleri benzersiz bir güzellikle karşılaştılar. Üzerinde nehir teknesi ile seyahat edilen, çevresindeki sosyal donatıları ve spor tesisleri, köprüleri,  su kemeri ve 81.300 metrekarelik yeşil alanıyla Akarçay Rekreasyon Alanı bizleri eğlendirip,  dinlendiriyor.  Akarçay Rekreasyon Alanı AK Parti Genel Merkezi Yerel Yönetimler Başkanlığınca düzenlenen  “4. Yaşanabilir ve Estetik Şehirler Sempozyumu”nda  jüri özel ödülüne layık görülerek Türkiye’de ödüllü ve özgün bir çalışma olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

Geçmişten günümüze ulaşan Afyonkarahisar Çeşmelerimizin yaşatılması için Belediye olarak restore çalışmalarına başladık. İlk aşamada 31 tarihi çeşmenin aslına uygun olarak restore edeceğiz. Kitabın yayın hazırlığında olduğu anda ilk olarak 7 tarihi çeşmemizde restore çalışmasına başladık. Yakın bir zamanda bu çeşmelerimiz mahzun olmadan yine gelip geçen herkese içme suyunun ulaştırıldığı yaşayan çeşmeler haline gelecek.

Belediyemizin geride kalan dönemde önemli bir çalışması da Kadınana suyumuzun şehir merkezinde oluşturulan birçok çeşmede akmasını sağlamak olmuştur.

 Suyun gücü ve güzelliğiyle tamamlamak üzere olduğumuz Kent Ormanı Şelalesi’nde halkımız suyun kullanımında güzel bir örneği görerek piknik yapacaklar.

Yine vaatlerimiz arasında bulunan temalı park Ömer Gecek Termal Parkı’nı termal suyu kullanarak yine bu çalışma dönemimizde halkımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz.

Günümüze ulaşan 124 çeşme ile günümüze ulaşamayan 32 tarihi çeşmeyi bizler için kitaplaştıran Afyonkarahisar sevdalısı İlahiyatçı, Eğitimci-Yazar Fevzi Kaya ve Arkeoloji Müzesi Müdürümüz Arkeolog Araştırmacı-Yazar Mevlüt Üyümez’e Afyonkarahisarlılar adına şükranlarımı sunuyorum.        

Afyonkarahisar için üreten, koşturan ve hizmet eden tüm araştırmacı-yazar ve bilim adamlarımıza tüm halkımız adına bu vesile ile bir kez daha teşekkür ediyorum.

“Geçmişten Günümüze Afyonkarahisar Çeşmeleri” kitabını Afyonkarahisarlılar, halkımız ve bilim dünyasına armağan ediyorum.

Afyonkarahisarlılar ile Afyonkarahisar’da yaşayan tüm halkımıza saygı ve selamlarımı sunuyorum.


8
Evlendirme Evrakları
Başvuru Belgeleri
Kurumsal Kimlik - Logo
Beni Haberdar Et
Sosyal Yardım Formu
Su Abonelik İşlemleri
Toptancı Hal Fiyatları
360 Afyon
Kültürel Yayınlar
Bir Projem Var
Konuk Defteri
Bilgi Edinme
Sosyal Tesisler
Şehir Tiyatroları
Sık Sorulan Sorular
E-Araç
Başkan´a Mesaj
Web Mail
Telefon Rehberi
Site İçi Arama
Site Bilgi Haber İçerik Girişi : Basın Yayın Birimi.
K7 |
Rss |
Copyright © 2022 Bilgi İşlem Merkezi